نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
  1. جوملا یا وردپرس؟مسئله این است! Details »»

   جوملا یا وردپرس؟مسئله این است!

   Version: , by (شروع فعالیت...) hamidnpc آنلاین نیست.
   Developer Last Online: Mar 2013 پرینت این صفحه / حالت نمایش بصورت پرینت شده ارسال این صفحه به ایمیل یک دوست یا خودتان
   vB Version: جوملا همه نسخه ها امتیاز:  Installs: 1
   Released: Monday 06 August 12 Last Update: Never Downloads: 0
   Supported

   [فقط اعضا می توانند لینک ها را ببینند. ]   جوملا یا وردپرس؟مسئله این است!


   اگر شما هم برای اولین بار باشد که به دنیایی سی ام اس ها پا می گذارید حتما با سیل cms های متفاوت مواجه می شوید که شما را گیچ و سردرگم می کند! ابتدا باید تعریف مناسبی ازcms داشته باشیم:


   Cms چیست؟


   Cms یا کانکت منیجمنت سیستم به فارسی سیستم مدیریت محتوا، به زبان ساده به شما در مدیرت سایت،صفحات وغیره کمک میکند. با استفاده از آن ها نیاز زیادی به دانش کد نویسی ندارید. سیستم های بسیار زیادی در دنیای نت منتشر شده اند که با توجه به کار شما می توانند به کمک شما بیایند. جوملا و وردپرس و دیتالایف انجین یکی برترین سیستم هایی هستند که کم و بیش می توان با کمک آن ها هر نوع وب سایت با هر نوع محتوایی تولید کرد


   البته امروزه استفاده ی از دو سیستم جوملا یا وردپرس بسیار گسترش یافته اند به طوری که بیشتر رقبا را کنار زده اند. اما هر کدام از این سیستم ها مشکلات مربوط به خود را دارند که من بیشتر می خواهم در این مقاله به تفاوت های این 2 سی ام اس بپردازم!


   مقایسه از بسته نصبی خام:


   حجم بسته ی نصبی جوملا از وردپرس بیشتر می باشد به طوری که بسته نصبی جوملا تقریبا 2 برابر بسته ی وردپرس حجم دارد.


   نتیجه: نتیجه ی خاصی ندارد!


   نصب:


   مراحل نصبی جوملا خیلی بیشتر از مراحل نصبی وردپرس می باشد که این به معنای برتری این سیستم نسبت به ورد پرس نیست!به طور مثال در مراحل نصبی جوملا می شود تنظیمات ftp را وارد کرد که در وردپرس همچین امکانی وجود ندارد!


   نتیجه: برتری خاصی وجود ندارد!


   بخش ورود به مدیریت:


   در جوملا برای وارد شده به بخش مدیرت باید آدرس administrator وارد شود که در حالی که در وردپرس باید به آدرس wp-admin وارد شد .در بخش صفحه ورود یا قالب ورود به سایت از نظر امکانات جوملا یا وردپرس با هم هیچ تفاوتی ندارند به جز آن که در وردپرس بخشی وجود دارد که اگر مدیر وب سایت رمز عبور را فراموش کرد آن ر ا به پست الکترونیک او میفرستد که این بخش در جوملا وجود ندارد.


   نتیجه:وردپرس برتری نسبی در بخش لاگین دارد.


   مدیریت:


   در صفحه ی اصلی مدیریت تنها چیزی که در وردپرس به چشم می خورد تنظیم نامرتب این سیستم و وجود داشتن همه چیز در بخش پیشخوان این سیستم است. در حالی که صفحه ی اصلی مدیریت جوملا خیلی خلوت بوده و فقط ابزار کاربردی وجود دارد. از دیگر تفاوت های اصلی این 2 سیستم این که منوی جوملا به صورت آبشاری در بالای سایت قرار گرفته است در حالی که در ورد پرس به صورت آبشاری در کنار وب سایت در سمت راست قرار گرفته است .در بخش پیش خوان وردپرس آماری از مطالب و نظرات سایت می دهد که در جوملا هم وجود دارد (البته در جوملا سیستم نظرات به طور پیشفرض نصب نیست) . اما نکته قابل توجه در وردپرس ترجمه بسیار بد و نامفهوم کلمات است که به طور مثال نظرات اسپم یا نظرات هرز که توسط روبات ها ارسال می شوند به جفنگ معنی شده است!


   در پخش پیشخوان وردپرس با توجه به این که بسیار شلوغ طراحی شده است اما امکانات بسیار جالبی را به مدیر وب سایت از جمله نوشتن مطلب فوری می دهد


   از جمله ابزاری که در بخش پیشخوان ورد پرس استفاده شده اند :


   آخرین دیدگاه ها ،پیوند های ورودی ،اخبار وردپرس،نوشتن مطلب فوری،آخرین افزونه های نصب شده و.. می باشد که هیچ کدام از این امکانات به طور پیشفرض در سیستم جوملا وجود ندارد و فقط آیکون های شروع سریع ای تعبیه شده است که با استفاده از آن ها می توان به همه ی بخش های مدیریت دسترسی داشت


   نتیجه گیری :


   شلوغی بیش از حد ورد پرس، اضافه بودن بخش اخبار وردپری،پیوند های ورودی و...


   الحاقات:


   در هر دو سیستم بخش الحاقات یا افزونها ها وجود دارد.اما تفاوت های بسیاری دیده می شود.


   به طور مثال در جوملا افزونه ها به 3 بخش ماژول ،پلاگین و کامپوننت تقسیم می شود در حالی که همه ی آن در وردپرس یکی بوده و به نام افزونه یا الحاق شناخته می شوند


   از دیگر مشکلات وردپرس در هنگام نصب افزونه در خواست تنظیمات اف تی پی است . در حالی که در جوملا به طور پیشفرض تنظیمات اف تی پی برای نصب نمی خواهد. که این کار می تواند باعث سردرگمی کاربران مبتدی شود. البته وردپرس در این بخش یک امکان جالب نیز دارد که آن جستجوی افزونه در محیط این سیستم و نصب اتوماتیک آن است که این بخش در جوملا وجود ندارد.


   البته در هر دو سیستم نصب افزونه از طریق آپلود وجود دارد که در وردپرس از شما تنظیمات اف تی پی در خواست می شود . در ضمن در جوملا 2 حالت نصب از دایرکتوری و نصب از آدرس نیز وجود دارد که می تواند بسیار مفید واقع شود


   نتیجه:وردپرس جستجوی افزونه ی خوبی دارد ولی درخواست تنظیمات اف تی پی کمی نا امید کننده است.


   شمسی سازی:


   هر دو سیستم جوملا و وردپرس به طور کامل شمسی هستند ولی وردپرس باید یک افزونه برای شمسی سازی آن نصب شود تا وبلاگ به طور کامل شمسی شود در حالی که جوملا این گونه نیست و فقط با نصب بسته ی زبان شمسی می شود . از دیگر معایب این سیستم این است که ابزارک تقویم پیشفرض وردپرس به طور پیشفرض شمسی نیست و باید از تقویم ای که توسط تیم وردپرس فارسی طراحی شده است استفاده کرد.


   سئو:


   یکی از تفاوت های اصلی جوملا و وردپرس مبحث سئو ی آن ها می باشد. به طوری که در بیشتر موارد سئو ی وردپرس قابل قبول تر است .


   فعال کردن سئو در جوملا:


   برای فعال کردن سئو در جوملا 2.5 باید به تنظیمات اصلی رفته و3 گزینه ی سئو را فعال کرددر حالی که به طور پیشفرض لینک های جوملایی بسیار بد و نامفهوم به نظر می رسند .که اگر آدرس های بهینه برای موتورهای جستجو در تنظیمات فعال شود لینک ها معنا دار می شوند. در قدم دوم باید به هاست رفت و نام فایل htaccess.txt را به htaccess. تغییر داد. و بعد هم برای پشتیبانی از لینک فارسی باید نام مستعار یونیکد را فعال کردو در قدم آخر برای چسباندن پسوند html باید گزینه افزودن پسوند فعال شود


   نتیجه ی 4 قدم: features/sliders.html


   فعال کردن سئو در وردپرس:


   همان طور که گفتیم تنظیمات سئو در وردپرس جای کار کمتر و بازده بیشتری دارد.یکی از برتری های این سیستم و دیگر سیستم ها از جمله دیتالایف انجین امکان سفارش سازی لینک ها می باشد . به طور مثال در تنظیمات یکتا در وردپرس شما می توانید تنظیم کنید که لینک ها عددی باشند یا حروف بی معنا یا حتی حروف با معنا باشند. حتی در این سیستم بخشی برای ساخت لینک سفارشی شما وجود دارد! که شما می توانید فرم لینک دلخواه خود را وارد کنید . در حالی که در جوملا اصلا همچین قابلیت هایی وجود ندارد .


   نتیجه گیری:


   شما در نهایت با فعال کردن همه ی تنظیمات در جوملا لینکی این گونه: features/sliders.html در یافت می کنید در حالی که لینک های موجود در وردپرس اگر روی حروف معنا دار تنظیم شوند این گونه می شوند: مقاله/دانلود . ولی این امکان را در جوملا نیز می توان با نصب کامپوننت های مانند ace sef افزود . ولی چه کسی می خواهد کامپوننت نصب کند؟! اگر این امکان ساده در جوملا وجود داشت بسیار بهتر می شد!


   بر خلاف عقیده ی بسیار از متخصصان جوملا ،به نظر من وردپرس حتی ایندکس بسیار بهتری از همه لحاظ نسبت به جوملا دارد .همان طور که هیچ سایت بسیار معروف ای برای سیستم دانلود از جوملا استفاده نمی کنند . چون آن ها به ایندکس نیاز دارند ! ومثال هایی از این قبیل.


   خیلی از متخصصان جوملایی می گویند که شاید وردپرس در ابتدا از جوملا بهتر باشد ولی جوملا از وردپرس در آینده ی یک ماه بعد جلو می زند ! در حالی که این واقعیت تا حدی قابل قبول نیست. زیرا وب سایت ای که باوردپرس ساخته شده است و در گوگل به طور کامل ایندکس شده است . خیلی وقت لازم است که تا یک وب سایت جوملایی با نصب کامپوننت هایی سنگین و تنظیمات پیشرفته از قبیل ace sef به تواند به گرد پای آن برسد!


   در کل این این نتیجه به نظر ما می رسد که وردپرس سئو و ایندکس مناسب تری نسبت به جوملا دارد . ولی این به این معنا نیست که سئو یا ایندکس وب سایت های جوملایی خیلی ضعیف است! شاید بتوان وب سایت های جوملایی را پیدا کرد که با زحمت توانسته باشند رقیب های وردپرس خود را کنار بزنند!


   الحاقات در دسترس :


   در هردو سیستم چندین هزار الحاق وجود دارد که در گروه کامپوننت های پیشرفته از قبیل: انجمن ساز کیوننا و جامعه مجازی ساز جومسشیال و چندین هزار فروشگاه ساز بسیار قدرتنمد ،قطعا جوملا رقیب وردپرسی خود را کنار می زند! بله! زیرا هدف وردپرس در شروع کار ساخت وبلاگ میباشد در حالی که در جوملا از همان پایه ارائه ی سایت می باشد . و بلاگ نیازی به فروشگاه ندارد!! از دیگر کامپوننت های بسیار خاص جوملا می توان از :


   آر اس فایر وال (برای امنیت) جوم شاپینگ و ویر تومارت و... ( برای فروشگاه ساز) آر اس فروم و برزینگ فرم( برای ساخت فرم سفارشی)فروشگاه ساز های فارسی که توسط ایرانی ها برنامه نویس شده است( زرین جومینا و ...)و صدور پیش فاکتور و ... را می توان نام برد


   نتیجه:


   در بخش کامپوننت های بسیار خاص متاسفانه وردپرس حرفی برای گفتن ندارد!


   جی کوئری:


   به طور کل جی کوئری و تکنولوژی آژاکس خیلی بیشتر در سیستم وردپرس چه در بخش مدیریت و چه در بخش سایت استفاده می شوند. برای مثال در بخش مدیریت:


   امکان ساخت زیر منو :


   این امکان که برای ساخت زیر منو استفاده می شود من را بسیار شگفت زده کرد که چگونه همچین قابلیتی استفاده شده است!


   شما برای ساخت زیر منو باید با موس منو ی مورد نظر را بردارید و توسط موس آن را به صورت کج در زیر منوی مادر دروپ کنید که اصلا همچین قابلیتی در کل مدیریت جوملا به چشم نمی خورد!


   بخش تنظیم ابزارک ها:


   این بخش نیز که برای قرار دان ابزراک ها در موقعیت ها استفاده می شود بسیار جالب است. به طوری که شما باید ابزراک خاص خود را با موس بردارید و در جعبه ی موقعیت خود دروپ کنید!


   در بخش سایت:


   آیکون های اجتماعی بسیار قشنگ که با هاور شدن رنگ یا حتی کل آن ها تغییر می کنند . لوگو های چرخان که با هاور شدن موس 360 درجه می چرخد! و امکانات و مثال هایی از این قبیل.


   نتیجه گیری:


   استفاده از جی کوئری در بخش مدیریت وردپرس خیلی انجام شده است که اصلا در مدیریت جوملا به چشم نمی خورد . همچین در بخش سایت نیز وردپرس در استفاده از جی کوئری و افکت های چشم نواز از جوملا قوی تر است. البته اضافه کردن این امکانات در کل جوملا کار چندان سختی نیست!

   نتیجه گیری کلی:


   خب در چندین قسمت سعی کردیم جوملا یا وردپرس را باهم مقایسه کنیم که باز هم نتوانستیم خود را متقاید کنیم که کدام سیستم برای ما مناسب تر است!


   البته نباید فراموش سیستم وردپرس سئوی مناسب تری نسبت به جوملا دارد ولی برتری بزرگ دیگری نسبت به جوملا ندارد!


   همیشه باید یادمان باشد که وردپرس یعنی وبلاگ! همان طور که هدف وردپرسی ها از همان اول ارائه ی وبلاگ بوده و هست نمی توان از وبلاگ امکانات حرفه ای طلب کرد! پس اگر می خواهید سایت های فروشگاهی یا انجمن و یا جامعه مجازی ساز های بزرگ بزنید جوملا را انتخاب اول خود بدانید!


   در نهایت از شما تشکر می کنم که وقت خود را صرف مطالعه ی این مقاله کردید!
   منبع :یوتم فارسی

   موضوعات مشابه:

   Show Your Support

   • This modification may not be copied, reproduced or published elsewhere without author's permission.
   • برای تشکر از نویسنده بر روی کلیک کنید.
    The Following 6 Users Say Thank You to hamidnpc For This Useful Post: eghbal (Wednesday 11 September 13),ffxman (Monday 08 April 13),Mahdi Manian (Monday 06 August 12),masoudjaafari (Monday 28 January 13),Mohammad-M (Friday 07 February 14),Mojtaba (Saturday 16 February 13)

  Similar Mod

  آخرين نوشته
  پاسخ
  Type
  Developer
  مدیریت
  07:33 PM Tuesday 24 July 12
  0
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  Mojtaba
  10:45 PM Tuesday 07 August 12
  0
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  Mahdi Manian
  03:49 PM Thursday 30 August 12
  2
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  محمدحسین میری
  02:30 PM Tuesday 30 October 12
  0
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  shervin_20
  02:18 PM Thursday 17 January 13
  0
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  Mahdi Manian
  01:46 PM Monday 28 January 13
  0
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  mohammad2232
  08:03 PM Monday 28 January 13
  2
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  mohammad2232
  11:46 PM Tuesday 10 September 13
  3
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  ali09366
  02:19 PM Saturday 14 September 13
  8
  آموزش های جوملا 2.5 / 1.7
  hamidnpc
 1. # ADS
  Circuit advertisement
  تاریخ عضویت
  Always
  نوشته ها
  Many


  اینجا محل تبلیغات شماست.

   

 2. Top | #2
  StarStarStarStarStarStarStar
  تاریخ عضویت
  October 2012
  شماره عضویت
  1015
  عنوان کاربر
  عضو انجمن
  میانگین پست در روز
  0.01
  نوشته ها
  29
  موضوع ها
  8
  Thanks
  3
  Thanked 3 Times in 3 Posts
  وب سایت کاربر
  کلیک کنید
  میزان امتیاز
  88
  به این آدرس بروید و خودتان قضاوت کنید

  ......

  ویرایش توسط Mahdi Manian : Wednesday 22 May 13 در ساعت 06:53 PM دلیل: لطفا به انجمن های دیگر لینک ندهید. چنین تاپیک هایی را در خود انجمن ایجاد کنید.
  The Following User Says Thank You to s1r101 For This Useful Post: ali09366 (Tuesday 21 May 13)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  


از انجمن جومیران در گوگل حمایت کنیم.